zofim.org.il
  
 


 

 

שותפות עתיד 

שותפות עתיד: "עתיד", "יהודה הצעיר" ו- FZY- הפדרציה של הנוער הציוני בבריטניה
 
בין הפרויקטים של שותפות עתיד:
 
גרעין עתיד – גרעין עתיד הוא הזדמנות ייחודית לחניכי שלושת התנועות לחוות מפגש ארוך טווח ומשמעותי שעיקרו ישראל. הגרעין הוא קבוצה גדולה של חניכי תנועת הצופים, שבחרו לדחות את שירותם הצבאי בשנה על מנת לחיות ולהתנדב במסגרת שנת שירות (שנת י"ג) ביחד עם חניכי התנועות האחיות מחו"ל המבלים שנה בישראל. הגרעין משתלב בתוכנית השנתית (Year Course) של יהודה הצעיר ו-FZY, המיועדת לבני נוער בחו"ל שסיימו את לימודיהם בתיכון, ומעונינים להתנסות בחוויית חיים ארוכה ומשמעותית בישראל. חברי הגרעין מתנועת הצופים חיים בדירות ביחד עם חבריהם הבריטים והאמריקאים, יוזמים פעילות משותפת לחניכים מחו"ל עם חבריהם מתנועת הצופים בישראל, מזמינים לביתם בסופי שבוע את חניכי התוכנית מחו"ל ומהווים חלק בלתי נפרד מהפעילות החברתית והחינוכית של התוכנית. עיקר מטרתו של הגרעין היא להרחיב את בסיס הפעילות המשותפת בין התנועות, לשמש כשגרירים צעירים של תנועת הצופים ולחשוף בפני חבריהם לקבוצה את החברה הישראלית באופן בלתי אמצעי. ההשפעה היא הדדית: תוך כדי חיים משותפים נחשפים חניכי תנועת הצופים לשאלות של זהות והזדהות, שיחות ודיונים על השקפת עולם, אמונות וערכים ויוצרים מסגרת חיים משותפת ומרתקת. הם פועלים יחד בקהילה, מתנדבים בתחומי החינוך והחברה ושואפים למעורבות וליצירה משותפת בסביבתם.
 
מדבריו של אמיר אבן, גרעין עתיד 2006-2007:
"המטרה האישית שלי היא לא להכיר לחבר'ה מחו"ל את הארץ שלי, אלא לגרום לכך שיהיה להם ברור שזו גם הארץ שלהם. שירגישו שייכים, שירגישו בבית. לגרום להם לראות מעבר לכותל, למצדה ולכנרת, לקחת אותם למסעדות שאני אוהב, ללמד אותם את הסלנג העדכני ביותר, לשתף אותם בדעות שלי על ישראל ופוליטיקה, לקחת אותם להתארח בבית, להכיר את המשפחה שלי ולפגוש את חברים שלי..."
 
" זה קשר דו-צדדי, כי אתה גם מקבל ממנו המון, וכמו שהם יודעים שהבית שלך יהיה תמיד פתוח בפניהם, אתה יודע שכשתבוא לבקר אצלם יהיה לך מקום בקהילה שלהם. השנת שרות הזו מוכיחה לי שהקשר עם התפוצות לא רק מקרב אותם אלינו לכאן, לארץ, אלא גם תורם לנו, תורם לי, המון... בגרעין עתיד למדתי שכשאתה מראה את ארץ ישראל למישהו דרך העיניים שלך, אתה בעצם מגלה את הארץ, בכמה מובנים... החיים בגרעין מאפשרים לי להסתכל על דברים שעד היום היו מובנים מאליהם באור שונה, על המדינה שלי, על האוכלוסייה הישראלית, על הממשלה, על הצבא, על התרבות ועל השפה העברית... כאשר אתה גר באותה דירה עם נוער יהודי שמגיע ממקום אחר, אתה לומד לגלות דרך חיים יהודית שונה לגמרי משלך. אתה פוגש אנשים שנלחמים ומתגאים ביהדות שלהם, שיודעים על יהדות הרבה יותר ממך ושומרים על אורח חיים יהודי...
 
לבני נוער יהודים בגולה, הדבר הציוני הגדול ביותר שהם יכולים לעשות בגיל 18 הוא עלייה. בשבילי, נער בישראל, הדבר הכי ציוני שיכולתי לעשות לאחר התיכון הוא לחתום לגרעין עתיד. זו הציונות האישית שלי". 
 
חילופי משלחות – לאורך שנת הפעילות של שלושת התנועות, ובעיקר סביב מועדים מיוחדים וכינוסים של התנועות, מתארגנות משלחות של צוותי התנועות וחניכיהן לביקורים הדדיים. מטרות המשלחות הן למידה והעשרה, הכרות עם עולמן של התנועות האחיות, הכרות עם הקהילות היהודיות בהן הן פועלות, בניית פרויקטים משותפים וכו'. במשלחות אלה חווים המשתתפים בהן מיד ראשונה את השונות והדמיון בין התנועות ובין הקהילות היהודיות השונות, ומפתחים תחושת ערבות הדדית ואחריות כלפי העם היהודי על כל גווניו וקהילותיו.
 
פעילות הגשמה – שותפות עתיד מאגדת גם את פעילות ההגשמה של בני ה-18 ומעלה בשלושת התנועות. לכל אחת מהחברות בעתיד יש תנועת בוגרים מגשימה: תנועת הבוגרים של FZY, תנועת "המגשימים" של יהודה הצעיר וגרעין "צבר" של תנועת הצופים, אשר נהנות מתמיכת המחלקה להגשמה של ההסתדרות הציונית באמצעות שותפות עתיד. בסיוע עתיד מגיעים לארץ בכל שנה מאות צעירים בתוכניות קצרות כמו "מסמני שבילים", "אמירים", "ניצוץ" ו"מבט", וכן מאות עולים חדשים הנקלטים במסגרות גרעין צבר ומרכז המגשימים בירושלים. כיום חיים בארץ מאות רבות של עולים אשר עשו את צעדיהם הראשונים בישראל בפרויקטים של עתיד והתנועות.
 
מפגשי קיץ – במהלך חופשת הקיץ מנצלת שותפות עתיד את ביקורם בארץ של מאות מחניכי התנועות האחיות מחו"ל, כדי לקיים מפגשים הכוללים טיולים, מחנות, אירוח בשבטי צופים וכו'. שבטים רבים מתנועת הצופים עוברים פעילות לקראת המפגש, שכוללת הכרות עם התנועות האחיות, עיסוק בנושא יהדות התפוצות וזיקתה לישראל והכנה לקראת מפגש יהודי בין-תרבותי. במפגש עצמו מבלים חניכים מתנועת הצופים עם חבריהם מארה"ב או בריטניה בדיונים, מסלולי טיולים, פעילות אתגרית, ערבי הווי ועוד. מפגשי הקיץ הם קרקע פורייה להיווצרות חברויות וקשרים משמעותיים בין חניכי התנועות. מפגש בלתי אמצעי מתקיים גם בארה"ב ובבריטניה בעת שחניכי משלחת הצופים יוצאים להדריך במחנות הקיץ של יהודה הצעיר ו-FZY.
 
תוכנית הדרכה לחניכים בוגרים – העניין המשותף של תנועת הצופים, תנועת יהודה הצעיר ותנועת FZY בתכנים של זהות יהודית, עמיות יהודית וציונות, הוביל לגיבוש תוכנית הדרכה לחניכים בוגרים. התוכנית מוצעת בעברית ובאנגלית ומשמשת רכזים ומדריכים בפעילות השנתית השוטפת ובמחנות הקיץ. התוכנית, הכוללת נושאים כגון קשר ישראל-תפוצות, זהות יהודית אישית, זרמים ביהדות ועוד, עוברת גם כחוט השני בכל פעילות עתיד, החל בגרעין עתיד, דרך ההכנה למפגשי הקיץ ובהכנה למשלחות וכלה בסמינרים וימי עיון שעורכת השותפות. 

 

 

 

פרסם כתבה »